sky-main-page

نمونه برداری از آب

نمونه برداری از آب

نمونه برداری از آب

نمونه برداری از آب
نمونه برداری از آب

نمونه برداری از آب

به دست آوردن قسمت کوچکی از آب  که نمایان‏گر خصوصیات واقعی منبع اصلی باشد نمونه برداری از آب نام دارد.

تئوری و روش نمونه گیری

دو نوع استراتژی نمونه برداری از آب در مورد بازه زمانی جمع آوری نمونه ها وجود دارد:(1) نمونه های گسسته(2) نمونه های مرکب

1.نمونه گسسته

یک نمونه جمع آوری شده در یک ظرف جداگانه است. نمونه معرف شیمی آب فقط در زمان و مکانی که نمونه برداری شده است  می باشد. دوره زمانی به طور کلی کمتر از 15 دقیقه تعریف می شود. بنابراین، نمونه های گسسته زمانی مناسب هستند که ترکیب نمونه، وابسته به زمان نباشد.

 

2.نمونه مرکب

شامل مجموعه ای از نمونه های کوچکتر است که در یک زمان از پیش تعیین شده یا پس از جریان از پیش تعیین شده جمع آوری شده و در یک ظرف مخلوط می شوند.

آزمایش‌های بررسی کیفیت آب عبارتند از:

تست دما

در نمونه برداری از آب آزمایش دما به تعیین سرعت واکنش های بیوشیمیایی در یک محیط آبی و در واقع امکان وقوع آنها کمک می کند. اگر دمای آب بیش از حد بالا باشد، این می تواند توانایی آب در نگهداری اکسیژن را محدود کرده و ظرفیت موجودات زنده را برای مقاومت در برابر آلاینده های خاص کاهش دهد.

فهرست

تست pH

اسیدیته آب را اندازه گیری می کند. بیشتر موجودات آبزی فقط در محدوده pH 6 تا 8 قادر به زنده ماندن هستند.

تست کلرید

کلرید معمولا در آب شیرین و شور وجود دارد. با این حال، سطوح آن می تواند در نتیجه حل شدن مواد معدنی و آلودگی صنعتی تشدید شود.

آزمایش شوری

مجموع تمام نمک های غیر کربناتی محلول در آب را اندازه گیری می کند. اندازه‌گیری شوری آب‌های زیرزمینی نشان می‌دهد که در صورت افزایش سطح آب، خاک سطحی شما چقدر شور می‌شود.

تست اکسیژن محلول

مقدار اکسیژن محلول در آب را اندازه گیری می کند. بدون این، آبزیان قادر به انجام تنفس سلولی نیستند و بنابراین یک شاخص کلیدی سلامت آب است.

 

تست کدورت

میزان ذرات  معلق در آب یا به عبارت ساده تر، شفافیت آب را اندازه گیری می کند. در صورت وجود سطوح بالای کدورت، فتوسنتز تحت تأثیر قرار می گیرد زیرا نور قادر به نفوذ نیست و دمای آب افزایش می یابد.

 

نیترات و فسفات

وجود این مواد مغذی ضروری شاخص خوبی از زندگی قوی گیاه است. با این حال، افزودن نیترات‌ها و فسفات‌های مصنوعی از طریق شوینده‌ها، کودها یا فاضلاب می‌تواند مضر باشد و منجر به اوتروفیکاسیون شود، معمولاً به شکل شکوفه‌های جلبکی ناخواسته.

آفت کش ها

ما اندازه‌گیری می‌کنیم که آیا آفت‌کشی وجود دارد یا خیر و سطح غلظت آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کنیم.

 

ردوکس

اندازه گیری پتانسیل کاهش اکسیداسیون یک محلول که فعالیت الکترون را نشان می دهد و رشد میکروارگانیسم ها به شدت به این سطوح وابسته است.

 

رسانایی الکتریکی

رسانایی الکتریکی مقدار کل مواد جامد حلال در آب را تخمین می زند. این می تواند شاخص خوبی برای سطح شوری باشد.

نمونه برداری از آب
نمونه برداری از آب

فلزات

آزمایشی که نشان دهنده وجود مجموعه ای از فلزات است که به طور طبیعی در آب وجود ندارند. فلزات سنگین (آلومینیوم، آنتیموان، آرسنیک، بریلیم، بیسموت، مس، کادمیوم، سرب، جیوه، نیکل، اورانیوم، قلع، وانادیوم و روی) می‌توانند از طریق فرآیندهای طبیعی یا فعالیت‌های انسانی مانند استخراج، فرآوری مواد معدنی، به آب‌ها راه پیدا کنند. مواد معدنی، استفاده از فلزات به عنوان ظروف و حمل و نقل از طریق خطوط لوله فلزی. فلزات سنگین به کلیه ها، کبد، سیستم عصبی و ساختار استخوان آسیب می رساند.

مسمومیت با سرب

مسمومیت با سرب در انسان می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سنتز هموگلوبین، کلیه ها، دستگاه گوارش، مفاصل و سیستم تولید مثل و آسیب حاد یا مزمن به سیستم عصبی شود. سرب همچنین می تواند باعث پوکی استخوان و ضعیف شدن استخوان ها شود زیرا شروع به جایگزینی کلسیم در استخوان ها می کند.

مواجهه طولانی مدت با کادمیوم

مواجهه طولانی مدت با کادمیوم منجر به اختلال عملکرد کلیه می شود و قرار گرفتن در معرض زیاد حداقل ممکن است در معرض سرطان ریه و استئودیستروفی باشد.

نیکل دارای مکانیسم های گزارش شده متعددی از سمیت است که از جمله آنها می توان به چرخه ردوکس و مهار ترمیم DNA و همچنین نشان دادن اثرات آلرژیک اشاره کرد.

قرار گرفتن در معرض جیوه

جیوه می تواند منجر به لرزش، التهاب لثه و سایر تغییرات روانی همراه با جذب خود به خود و ناهنجاری های مادرزادی شود. مونو متیل جیوه باعث آسیب به مغز و سیستم عصبی مرکزی، ناهنجاری های مادرزادی و تغییرات رشد در کودکان خردسال می شود. وانادیم اثرات سمی بر روی کبد، کلیه، سیستم عصبی و قلبی عروقی و اندام های خون ساز دارد.

تست های دیگر

هیدروکربن های نفتی (TRH) ،هیدروکربن های معطر تک حلقه ای (BTEX) ، هیدروکربن های چند معطر (PAH ها، از جمله بنزو (a) پیرن)

 

وضعیت آب ممکن است به طور مکرر تغییر کند در نتیجه:

  1. خاک از طریق حوادثی مانند فرسایش، پاکسازی زمین و چرای بی رویه وارد آب می شود.
  2. ورود مواد شیمیایی از طریق کودها، آفت کش ها و زالو زدنی به آب
  3. آلودگی های ورودی به آب از زباله های کارخانه ها، سیستم های فاضلاب، معادن و ایستگاه های خدمات
  4. دفع زباله (چه در مقیاس کوچک و چه از محل دفن زباله)

آزمایش منظم آب می تواند در مدت زمان طولانی برای نظارت بر تغییراتی که در کیفیت آب رخ می دهد مفید باشد. اگر این اتفاق افتاد، ضروری است که نظارت در فواصل زمانی ثابت از یک نقطه انجام شود. با این حال، انجام آزمایش آب در پاسخ به یک رویداد غیرمنتظره مانند نشت مواد شیمیایی نیز می تواند ایده خوبی باشد.

تماس با ما:

جستجو

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دسته بندی مقالات

آخرین مقالات

برچسب ها

تبلیغات

کلینیک تصفیه آب ایران